Ako nastaviť viazanie na lyžiach?
Uvažujete, ako nastaviť viazanie na lyžiach, no máte pocit, že sa v množstve dobre mienených rád nedokážete zorientovať? Správne nastavené viazanie je základom pre bezpečnú lyžovačku. S montážou viazania na lyžiach vám ochotne pomôžu v požičovni lyžiarskej a snowboardovej výstroje v stredisku SKI PARK Kubínska hoľa. Ak chcete o tejto téme vedieť viac, pozrite sa, aké faktory a parametre majú zásadný vplyv na bezpečnostné viazanie.
Zoznámenie s lyžiarskym viazaním a základná kontrola
Ako lyžiarske viazanie je označovaný mechanizmus, ktorý spája lyžiarsku topánku a lyžu. Je nevyhnutným prvkom pre plynulosť lyžovania a má výrazný vplyv na stabilitu, výkon a ovládanie lyží. Toto bezpečnostné viazanie má však aj jednu zásadnú úlohu – v okamihu pádu či neštandardných pohybov nohy musí viazanie nohu včas odpojiť od lyže, aby nedošlo k vážnejším zraneniam.
Na nastavenie viazania má vplyv viacero individuálnych faktorov, preto sa nikdy neuspokojte s všeobecnými hodnotami, ktoré nie sú prispôsobené priamo na mieru. Zohľadňuje sa najmä dĺžka lyžiarky, vek lyžiara, hmotnosť lyžiara, výška lyžiara, lyžiarske skúsenosti, ale aj štýl jazdy. Pri základnej kontrole sa sleduje vzdialenosť medzi špičkou a pätou a tiež upevnenie špičky a päty, aby sa vám noha z lyže počas jazdy nevytrhla. Veľmi dôležitá je tzv. vypínacia sila – teda sila, ktorá pri páde spôsobí automatické uvoľnenie lyže z topánky. Práve nastavenie vypínania si vyžaduje dostatok pozornosti a odborných skúseností, aby sa lyžiarska topánka vypla od lyže v správnom momente.
Dodržujte bezpečnostné viazanie
Čo sa môže stať, ak podceníte výber a nastavenie bezpečnostného viazania? Odhaduje sa, že takmer každé tretie zranenie na lyžiach má na svedomí zlé nastavenie viazania. Počas jazdy môže nastať nechcené vypnutie lyže, no veľkým rizikom je aj nezvládnuté vypnutie pri páde. Pád s lyžami na nohách dostáva telo do neprirodzených polôh a zranenie pri páde tak nadobúda vážnejšie následky. Rastie riziko poškodenia väzov a šliach, vyvrtnutí, zlomenín až poškodenia chrbtice.
Chcete, aby bolo bezpečnostné viazanie nastavené správne? Dbajte na dodržanie nasledujúcich bodov.
- Viazanie by malo byť kompatibilné s lyžami a lyžiarskymi topánkami.
- Všetko komponenty musia byť pevne upevnené.
- Musí byť zohľadnená hmotnosť lyžiara (v kg), výška lyžiara (v cm), lyžiarska zdatnosť, typ lyžovania (zjazd, skialp, freeride) a ďalšie špecifiká, ktoré pomôžu presnejšie zadefinovať kód lyžiara.
Nastavenie viazania podľa skúseností lyžiara
Kým každý lyžiar si pred sezónou dokáže celkom jednoducho a presne zistiť svoju výšku a hmotnosť. Zaradenie do správneho typu lyžiara na základe lyžiarskych skúseností a štýlu jazdy už musí vykonať výhradne na základe vlastného uváženia. Typ 1, typ 2 a typ 3 sú pomerne jasne odlíšené.
Typ 1: Lyžiar začiatočník
Ide o opatrného lyžiara, ktorý ešte nemá veľa skúseností a najradšej lyžuje na modrých zjazdovkách s miernym sklonom alebo stredným sklonom. Lyžuje pomalšie. V jeho prípade sa vypínacia sila nastavuje na nižšiu hodnotu, aby sa lyže pri kolízii rýchlejšie uvoľnili.
Typ 2: Pokročilý lyžiar
Pokročilý lyžiar má viac skúseností, jeho lyžiarska technika a dobrá fyzická kondícia mu umožňujú pokoriť už i červené zjazdovky s prudším sklonom. Vyhľadáva lyžovanie v rôznych rýchlostiach. Vypínacia sila viazania sa nastavuje na aktuálnu hodnotu z tabuľky.
Typ 3: Lyžiar expert
Lyžiar expert zvláda náročnú techniku lyžovania, lyže ovláda aj vo vyššej rýchlosti a najčastejšie ho vidieť jazdiť na čiernych zjazdovkách, ktoré sú pre neho výzvou. Prudší a agresívnejší štýl lyžovania neodpúšťa omyly pri nechcenom vypnutí lyže. Vypínacia sila sa zvyčajne nastavuje na vyššiu hodnotu.
DIN tabuľka pre nastavenie viazania
DIN tabuľka zohľadňuje hmotnosť lyžiara, výšku lyžiara a na základe toho mu priraďuje kód lyžiara. Kód musí byť následne ešte korigovaný podľa veku lyžiara a lyžiarskych skúseností (typ 1, 2 alebo 3).
Tabuľka rozsahu DIN pre nastavenie viazania je jednotnou kalibrovanou stupnicou. Hodnota DIN (Deutsche Industrie Normen) určuje vypínaciu silu lyžiarskeho viazania. K jej určeniu je potrebné vedieť dĺžku podrážky lyžiarskej topánky v milimetroch.
Nastavenie vypínacej sily DIN si vyžaduje dostatok znalostí a skúseností. Pre zjednodušené určenie môžete použiť DIN kalkulátor. Ak si však na takúto výzvu netrúfate a chcete mať viazanie na lyžiach nastavené na mieru, využite napríklad služby odborníkov v požičovni lyžiarskej a snowboardovej výstroje v stredisku SKI PARK Kubínska hoľa.
Korekcia podľa veku lyžiara a jeho lyžiarskych skúseností
Hoci už samotná DIN tabuľka vzbudzuje istý rešpekt pred správnym zaradením, pravdou je, že dostať sa k výslednej hodnote je predsa len o čosi náročnejšie. Okrem hodnôt, ktoré viete číselne presne vyjadriť (výška, hmotnosť, dĺžka podrážky), je vašou úlohou vykonať aj ďalšie korekcie. Ako na to?
Najskôr určte kód lyžiara. U detí s výškou do 148 cm vychádzajte iba z hmotnosti. Ak u osoby s výškou nad 148 cm dostanete dva kódy (hmotnosť a výška sa nestretnú v jednom riadku), zvoľte kód lyžiara, ktorý je v tabuľke vyššie.
V ďalšom kroku treba vykonať korekciu lyžiara podľa veku a lyžiarskych zdatností.
- Korekcia podľa veku lyžiara sa týka predovšetkým detí mladších ako 10 rokov a dospelých lyžiarov starších ako 50 rokov. V prípade týchto dvoch skupín korigujte kód lyžiara o jeden riadok vyššie. Táto korekcia zohľadňuje fyziologické rozdiely, nadobudnutú kondíciu aj svalovú koordináciu.
- Korekcia na základe lyžiarskych skúseností bude vyzerať nasledovne – ak ste typ 1, zostanete na pôvodnom riadku. Ak ste typ 2, posuniete sa o 1 riadok nižšie a ak ste typ 3, posuniete sa o 2 riadky nižšie než bol pôvodný kód lyžiara.
Vzorové príklady pre nastavenie viazania na lyžiach
- 6-ročné dieťa s výškou 120 cm a váhou 24 kg – Podľa váhy určíme kód D (výška sa do 148 cm nezohľadňuje). Keďže ide o dieťa mladšie ako 10 rokov, vykonáme korekciu podľa veku posunutím o riadok vyššie. Výsledok – kód lyžiara C.
- 20-ročná lyžiarka začiatočníčka s váhou 68 kg a výškou 170 cm – Podľa váhy a výšky určíme kód K. Ide o lyžiara typu 1, čo znamená, že zostaneme v pôvodnom riadku. Výsledok – kód lyžiara K.
- 54-ročný pokročilý lyžiar s váhou 92 kg a výškou 196 cm – Váha a výška sa nestretávajú v rovnakom riadku (kódy L a M), zvolíme preto nižší kód – L. Ide o lyžiara typu 2, preto vykonáme korekciu posunutím o 1 riadok nižšie (kód M). Má však viac ako 50 rokov, preto ešte vykonáme korekciu smerom o 1 riadok vyššie. Výsledok – kód lyžiara L.
Po určení kódu lyžiara treba nájsť stĺpec s dĺžkou podrážky lyžiarskych topánok a v ňom príslušnú hodnotu pre nastavenie vypínacej sily.
Montáž lyžiarskeho viazania
Nie je ničím nezvyčajným, ak vám už pri samotnom nákupe lyží (či už v kamennej predajni alebo v eshope s lyžiarskou výbavou) ponúknu montáž lyžiarskeho viazania. Pri montáži je potrebné poznať nielen správny postup, ale tiež mať vo výbave nástroje, ktoré sa postarajú o čo najpresnejšie zrealizovanie.
Na lyžiach býva vyznačený ideálny montážny bod a využíva sa špeciálna šablóna dodaná výrobcom viazania, ktoré predurčuje vhodné miesta na otvory pre skrutky. Otvory pre skrutky majú danú hĺbku a priemer. Správne dotiahnutie skrutiek je dôležité pre funkčnosť a bezpečnosť vášho lyžiarskeho viazania. K tejto montáži sa používajú vŕtacie skrutky, rôzne typy vrtákov, záslepky, multifunkčný skrutkovač na viazanie alebo uťahovačka s presným momentom doťahovania.
Znie to komplikovane? Zverte túto činnosť do rúk odborného lyžiarskeho servisu. Pred montážou budú potrebovať informácie o vašom veku, hmotnosti v kg, výške v cm, type lyžiara a údaj o dĺžke skeletu lyžiarskych topánok v mm, ktorý je vyrazený na vnútornej alebo vonkajšej strane podrážky. Okrem týchto parametrov sa zohľadňuje aj typ lyží – napríklad či ide o detské lyže, zjazdové lyže, race lyže alebo skialpinistické lyže.